İKSM'de Sergi ve Seminer Ziyaretimiz

İKSM
Ebru Atölyesi Düzce olarak İstanbul Klasik Sanatları Merkezi tarafından düzenlenen; "10 sergi 10 seminer" Ebru Sanatı projesinin bu ay ki programına biz de katıldık.

10 sergi 10 seminer programının dördüncüsü olan Alparslan Babaoğlu'nun semineri ve öğrencileriyle birlikte düzenlendiği sergiye katıldık. Seminerin konusu ise; Türk Ebru Geleneği ve Sanata Bakış Açımız'dı.

Seminerden kısaca bahsetmek gerekirse Babaoğlu şunlardan bahsetti: "Sanat ve Sanatçı kavramlarının içinin boşaltıldığını, her yapılan işin; sanat, boyayı teknede tutturmayı başaran ve kağıda alabilen herkese de; sanatçı dendiğini, bu durumun da Ebru Sanatı'na zarar verdiğinden Ebru Sanatı'nın gelenekten koparak tekamül ettiğini" söyledi. İki saat süren bu seminerde Gelenek dışı Ebrulardan örnekler, Ebruculuğun doğru tanımı ve doğru tanıtımından bahsedildi. Bu konu da Babaoğlu: "Ebru Sanatı güç bela UNESCO tarafından; Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girdi ve Türk Ebrusu olarak tanıttığımız bu sanatı UNESCO'ya İspanyol Ebrusu yaparak gösterdik. İspanyol Ebru'su bizim Geleneksel Ebru çeşitlerimiz arasında olmayan bir tarz." dedi.

Seminerden...

Sergi de ise; Battal Ebru ve çeşitlerinin yanı sıra Geleneksel Ebru'da bulunan çiçek tarzları yer almaktaydı. Ebru Sanatı'nda ve diğer geleneksel sanatlarda da üçüncü boyutun olmayacağını, bu sanatlara katılan üçüncü boyutun sanat geleneğimizin dışında olduğundan bahsetti.

Sergiden...

Sergiden 2...

Gezi grubumuz
Yaptığımız bu ziyaret etkinliğinde bizi yardımcı olan ve yönlendiren Tezhip Hocamız Fatma Karabulut'a, Düzce Valiliği'ne ve Düzce Gençlik Merkezi'ne, en iyi şekilde ağırlayan İKSM'ye ve katılan tüm arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim.

Yola çıkış öncesi...

10 Sergi 10 Seminer programına katılmak isteyenler için aşağıdaki afişte hangi sanatçının, hangi tarihte yer alacağı bildirilmiştir.

10 Sergi 10 Seminer

Daha fazla görsel için Facebook adresimize bakabilirsiniz. 

0 yorum:

Yorum Gönder