İSMEK Sanat Yarışmaları 2016

İSMEK
İSMEK, sekiz farklı branşta yarışma düzenleyeceğini duyurdu. Jürisinde, akademisyen ve bir çok sanatçı yer alan yarışma, toplamda katılımcılara 106 Bin TL ödül dağıtacak.

Hat, Tezhip, Minyatür, Çini, Ebru, Kātı’, Resim, Fotoğraf branşlarında yarışma düzenlenecek. İSMEK, Türk süsleme sanatlarında ve çağdaş sanatlarda başarılı sanatçıları ödüllendirmek, geleneksel sanatlarımızı günümüze taşımak ve bu sanatların gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği yarışmada toplamda 106 Bin TL dağıtacak.

Burada sadece Ebru Sanatı'yla ilgili bilgilere yer vereceğim. Diğer sanatlarla alakalı bilgilere İSMEK'in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ebru dalında;

  • Birincilik Ödülü : 2 adet (Kişi başı 4.000 TL)
  • İkincilik Ödülü :  2 adet (Kişi başı 3.000 TL)
  • Üçüncülük Ödülü : 2 adet (Kişi başı 2.500 TL) olarak ödenecektir.
  • Mansiyon Ödülü : 2 adet (Kişi başı 1.500 TL) olarak ödenecektir.
Dereceye giren ve mansiyon alan eserler,  eser sahiplerine teslim edilmeyerek İSMEK bünyesinde değerlendirilecektir.

Ebru Sanatı Katılım Şartları:

Ebat: Yarışmaya katılacak eserler 35x50 kâğıt ebatlarında olacaktır.
Konu: Çiçekli Ebru
Teknik: Çalışmalar kâğıt üzerine, geleneksel Türk ebrusu malzeme ve teknikleri kullanılarak yapılacaktır. Çalışmalarda yalnızca ezilmiş toz pigment boyalar kullanılacaktır. Guaj, akrilik, akrilik bazlı hazır ebru boyaları vb. malzemelerle yapıldığı tespit edilen eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Esere ait çalışmaların tümü su yüzeyinde olacak ve kâğıda alındıktan sonra herhangi bir müdahale yapılmayacaktır. Akkase ve çift baskı teknikleri kabul edilmeyecektir. Çiçek zeminleri ise serbesttir.
Teslim Şekli: Eserler camlı ve çerçeveli olarak teslim edilecektir.

ÜRÜNE AİT ŞARTLAR:

1- Katılımcılar, yarışmaya bir branşta en fazla iki eserle katılabilir.
2- Eserlerin ön yüzünde katılımcıyı belli eden isim, imza vb. hiçbir işaret yer almayacaktır. (Katılımcı ile ilgili bilgi notu eserin arka yüzeyine yapıştırılacak bir zarfın içerisinde yer alacaktır.)
3- Yarışmaya katılan eserlerin daha önce herhangi bir yarışmada derece almamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir.
4- Yarışmaya katılan eserlerin yayın organlarında, dijital ortamda ve basılı malzemelerde yayınlanması ve sergilenmesi hususunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ve İSMEK hak sahibidir.
5- Yarışmaya katılan eserlerin varsa anlamı, hikâyesi vb. bilgileri detaylı şekilde bir zarf içinde eserle birlikte teslim edilebilir. Söz konusu zarfta ve içindeki belgede isim, imza vb. hiçbir işaret yer almayacaktır.
6- İlk üçe giren ve mansiyon alan eserler yarışmacıya teslim edilmeyecek ve İSMEK koleksiyonuna dahil edilecektir.  Yarışmacılar eserle ilgili hiçbir hak talep edemeyecektir.
7- Yukarıdaki koşulları sağlayamayan başvurular, seçici kurula girmeden reddedilecektir.


ESERLERİN ULAŞTIRILMASI ve İADESİ:

1- Yarışmaya katılacak eserler 11-18 Nisan 2016 tarihleri arasında Anadolu yakasında BAĞLARBAŞI TÜRK İSLAM SANATLARI İHTİSAS MERKEZİ’ne  (0216 334 91 28), Avrupa yakasında İSMEK ÇUKUR BOSTAN ATÖLYE ’ye (0212 534 08 30) teslim edilecektir.
2- Başvurular her branşta 3 kişiden oluşan jüri tarafından değerlendirilerek ödül almaya hak kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserler seçilecektir. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler, düzenlenecek sergi ve ödül töreni ile sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır. Dereceye girenlere ödülleri, düzenlenecek sergi ve ödül töreninde verilecektir. Ödül töreni ve sergi tarihi, İSMEK web sitesi üzerinden duyurulacaktır.
3- Kargo ile gönderilen eserlerin tüm masraf ve sorumluluğu sanatçılarına aittir.
4- Yarışma sonucunda ödül kazanamayan ve sergilenmeyen eserler, sonuçların açıklanmasından sonraki 30 gün içerisinde sahiplerine daha önce ürün teslim ettikleri noktalardan geri verilecektir. Yarışmaya kargo ile gönderilen eserler ise eser sahiplerine yine 30 iş günü içerisinde karşı ödemeli olarak İSMEK tarafından geri gönderilecektir. Yarışma sonuçlarının açıklanmasından sonraki 30 gün içerisinde teslim alınmayan, kargoda zarar gören, kaybolan ve başvuru sahiplerine ulaştırılamayan eserlerden İSMEK sorumlu değildir.
5- Yarışmaya katılan ürünler İSMEK güvencesi altında olup, 750 TL’ye kadar sigorta
kapsamındadır.
6- Bu yarışmaya iştirak edenler bütün şartları kabul etmiş sayılır.

JÜRİ:

  • Yılmaz ENEŞ  
  • Firdevs ÇALKANOĞLU 
  • Fuat BAŞAR 

Yarışmaya katılacak herkese başarılar dilerim. 


0 yorum:

Yorum Gönder