Deccan Ebrusu (Deccan Minyatürleri) Nedir?

Deccan Ebrusu
Literatürde bir çok farklı Ebru çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Deccan Ebrusu, diğer adıyla Deccan Minyatürü...

Deccan Ebrusu, Deccan Minyatürü olarak da adlandırılan eserler 1620-1625 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Hindistan'ın Deccan bölgesinde, Babür Şah ve sonrası döneminde yapılmıştır. Günümüzde stensil adı da verilen kalıp usulü ile ebru alınmış, sonra minyatür detayları eklenmiştir. Yani minyatür takviyeli akkase diyebiliriz. Önceden yaklaşık 17 adet tespit edilmiş ise de Sanat Tarihçisi Yavuz Tiryaki tarafından yapılan araştırma ile bu sayı 40 'tan fazladır. Bu güne kadar 2 örnek neşredilmiştir.

Bu örnekler Amerikalı ebrucu Christopher Weimann tarafından çalışıldı ama yayınlanmadı. Weimann bu tekniği kullanarak çağdaş akkaseli minyatürler yapmıştır. Adı geçen şahıs 1980'li yıllarda Antika dergisinde bu tekniği anlatıp iki örnek de yayınladı. Sonrasında pek çok kişi bu tekniği kullanarak eser yaptı. Bu tekniği kullanarak bugün halen minyatür takviyeli eserler yapılmaktadır. Yapıldığı yer Hindistan olsa da bir Türk eseridir. Bu örneklerde taraklı ebru kullanılması ise ayrıca başka bir dikkat çekici noktadır.

Atölyemizde yaptığımız çalışmalarda ise baz alınan minyatürler, seçilen farklı renklerdeki ebru kağıtlarıyla, seçilen minyatür kalıbına uygun kesilerek zemin üzerine yerleştirilir ve minyatür işlemleri uygulanır.

Atölyemizde yaptığımız Deccan Ebrusu örnekleri:

Deccan Ebrusu - *Ç.Ş.: Nurcan Çakır

Deccan Ebrusu - *Ç.Ş.: Melda Kütahya

*Ç.Ş.: Çalışma sahibiTarihteki Deccan Ebruları

Deccan Ebrusu - 1

Deccan Ebrusu - 2

Deccan Ebrusu - 3

Deccan Ebrusu - 4

Deccan Ebrusu - 5

Yararlanılan Kaynak:
  • fb.com/KülliyenSanat Deccan Ebrusu albümü,
  •  Sanat Tarihçisi Yavuz Tiryaki yazısı.

0 yorum:

Yorum Gönder