Kaliteli Öd Yapımı

öd
Ebru'da kullandığınız ödün asla kokmaması ve her zaman bu fotoğraftaki gibi zümrüt yeşili ve taze olmasını istiyorsanız, yazıyı okuyarak evde yapabilirsiniz.

1. Kurban bayramında toplu kurban kesim yerlerine veya kasaplara gidilerek, ödleri toplamaya başlarız.

2. Büyükbaş hayvan kesilen bir yere yanınızda büyükçe cam bir kavanoz ve keskin bir falçata ile gidiyorsunuz. Gitmeden önce evde kapağında lastik conta bulunan yeteri kadar cam şişe veya kavanozu ve bir adet büyükçe huniyi hazır ediyorsunuz.

3. Kasaplara büyükbaş hayvan ödünü resim yaparken boyalara kattığınızı ve öd keselerini sakatattan ayırınca atmayıp size vermelerini rica ediyoruz.

4. Kasaplar öd kesesini sakatattan ayırınca ödü alıyoruz.

5. Keseyi bir elinize, falçatayı açıp diğer elinize alıyorsunuz ve öd kesesini kavanozun üzerine getirip falçatayla delip sıkarak içindeki ödü kavanozunuza boşaltıyorsunuz. Keseyi de kuyruk vs. gibi diğer atılanların yanına fırlatıp atıyorsunuz.

6. Topladığınız öd miktarıyla tatmin olunca ya da kesilecek başka büyükbaş hayvan kalmayınca doğru evinize gelip balkon ya da bahçenizde küçük tüpü yakıyor ve üzerine bir tencere yerleştiriyorsunuz. Ödü bekletip de bozulmasına sebep olursanız bana bu şekilde kullanıp kullanamayacağınızı sormuyorsunuz . . .
7. Tencerenin aldığı kadar ödü tencereye boşaltıyorsunuz.

8. Yaklaşık 20-25 dk sonra ödün üzerinde sarımtrak yeşil renkte bir köpük oluşuyor. Bu kaynamanın başlama işareti. Bundan sonra bir 5 dk daha ödü ateşte tutup sonra ateşten indiriyor ve huni ile sıcak sıcak cam şişe veya kavanozlara boşaltıyorsunuz.

9. Şişe veya kavanozların kapağını sıcakken kapatıp soğumalarını bekliyorsunuz. Soğuyunca vakum oluşuyor ve bu şekilde şişelerdeki öd konserve oluyor.Soğuyan şişeleri buzdolabına kaldırıyorsunuz.

10. Ebru yapacağınız zaman dolaptaki şişelerden birini açıp bir hafta yetecek kadar (yaklaşık 100 cc) ödü bir kavanoza alıp dolaptan çıkardığınız kavanozun ağzını yine sıkıca kapatıp buzdolabına geri koyuyorsunuz.

11. Böylelikle topladığınız öd bitene kadar asla kokmayan ve tortulanmayan, tertemiz, yemyeşil sığır ödü ile ebru yapıyorsunuz.

Not: Bu yazıyı Alparslan Babaoğlu'nun facebook hesabındaki yazıyı derleyerek paylaşıyorum. 

0 yorum:

Yorum Gönder