Atkılı Fırça Yapımı

Atkılı fırça yapımı
Ebru sanatında kullandığımız boyaları, tekne üzerine atmak için kullandığımız atkılı fırça hakkında bilgiler ve videolu anlatımla fırça sarma tekniğini görebilirsiniz.

Ebru'da boyaları, tekneye atmak için kullandığımız fırçamızın özellikleri şöyledir; Fırçanın kıllarında atkılı kullanılır. Bunun en başlıca sebebi, atkılının boyayı iyi tutmasıdır. Düz ve sert olması da yine tercih sebeplerindendir. Bakteri ve mantar oluşumuna daha az izin verir.

Fırçanın sap kısmında da genellikle gül dalı kullanılır. Bunda gül dalının sert olması etkili olduğu gibi, gül dalının asıl kullanımının geleneksel bir yönü olmasıdır. Necmettin Okyay, gül yetiştiriciliği yapmakta ve budadığı gül dallarını da fırça sapı olarak kullanmaktaydı. Gelenek olarak günümüzde devam etmektedir. Aynı zamanda bambu da kullanılmıştır fakat ben bambu kullandığımda; gül dalında hissettiğim, fırçanın ne kadar boya tuttuğu hissiyatını bambuda hissedemedim. Bambu, gül dalına göre daha ağır oluyor. Sapta gül dalını kullanmak her zaman ilk tercihiniz olsun. Kıllar, sapa kalın misina ipiyle bağlanmaktadır. Misina, yine sağlamlık açısından oldukça güçlü olmasından dolayı tercih edilir. Fırça sarıldıktan sonra bir gece ödlü suda bekletilir ve kuruyunca kullanılmaya başlanır.

Atkılı fırça sarımını; Hocam İbrahim Sami Özen detaylarıyla videoda anlatıyor.
0 yorum:

Yorum Gönder